Pořídit si super počítač ještě neznamená, že pojede plynule. K tomu je zapotřebí mít nejen kvalitní hardware, ale rovněž i software. Bez toho se neobejde ani sebelepší mašina.
Pro někoho však může být problém cena, kterou výrobci za své programy žádají. Ta se někdy pohybuje i v řádech vyšších tisícikorun. Není ovšem potřeba vždy platit takovéto horentní sumy, jelikož to jde často i levněji.
Možnosti zdarma
Nejlepší cena je samozřejmě nula. Na toto slyší dobře nejen Češi. A ano, bezplatné programy lze sehnat poměrně snadno. Je jich opravdu velké množství a mnohdy jsou i velice užitečné. Ne vždy jsou však vhodné pro každého.
Hlavně lidé, kteří takovýto software potřebují ke své práci, často přeci jen volí placenou alternativu. Nad důvody není potřeba kdovíjak dlouze meditovat. Programy zdarma zkrátka a dobře jen zcela výjimečně nabízejí stejné možnosti a komfort jako ty placené.
Není na tom nic nelogického. Zatímco na softwaru zdarma často pracují jen malé týmy, někdy dokonce pouze jediný člověk, pro placené programy toto neplatí. Ty se obvykle vyvíjejí v obrovských týmech, které mají za sebou velmi silnou finanční i technologickou základnu.
Software zdarma rozhodne nemusí být apriori špatný, nicméně je určen spíše pro méně náročné uživatele.
Levné možnosti
Programy zdarma nejsou zdaleka pro každého, alespoň ne všechny, avšak i ty placené se nakonec dají sehnat mnohem levněji, než je obvyklé. Dobrým příkladem za všechny je notoricky známý Microsoft Windows 11, jenž je možné koupit za pár tisícovek, ale také i za několika málo stovek korun.
Je však potřeba vědět, kde nakupovat. Ideálním místem jsou e-shopy typu Pro Licence, kde je možné najít nejen výše zmíněný operační sytém, ale také jiné programy. Ovšem za mnohem výhodnějších cenových podmínek.
Jde totiž o druhotné licence. Ty ve většině případů pocházejí z již vyřazených firemních počítačů, a tudíž jsou mnohem levnější.