4 rady, jak zvládnout studium VŠ i práci

Není rozhodně neobvyklé, že si studenti vysoké školy přibírají ještě alespoň poloviční úvazek v zaměstnání. Důvody má každý vlastní, ale sladit akademickou činnost a práci není snadné nikdy. Jak na to? 

1.   Mějte pevnou vůli

Úspěšně zvládat práci a studium vyžaduje v první řadě pevnou vůli. Na dlouhé brouzdání po internetu a odkládání povinností prostě nebude čas. Prakticky nutností pro vás bude vypracovat si plán, kterého se budete důsledně držet. A pozor na prokrastinaci. 

Tip: Pokud nestíháte, ideálním řešením pro vás bude možnost vypracování závěrečné práce na zakázku. Této možnosti využívá stále více studentů, kteří pro další povinnosti neví kam dříve skočit. 

2.   Zapojte své okolí

Mnohem lépe se vám bude pracovat i studovat, pokud budete mít ve svém okolí podobné nadšence. Zkuste tedy šéfovi říct o tom, že studujete a možná vám posune termín dokončení projektu. Nebo vysvětlete profesorovi, že si potřebujete u studia vydělávat a jistě se domluvíte na alternativním řešení. Vyhledávejte lidi, kteří mají pro váš zápřah pochopení. 

3.   Zchlaďte své ambice

Můžete být nejlepší student ze všech, pokud se budete naplno věnovat jen studiu. To stejné platí i pro zaměstnání. Ale jen těžko budete nejlepší v obou činnostech, když vykonáváte obě současně. To je třeba si v první řadě uvědomit. Spíše se snažte pracovat efektivně a naučte se najít to nejdůležitější, protože snaha být ve všem nejlepší vás brzy vyčerpá. 

Tip: Vypracování závěrečných prací na zakázku můžete využít prakticky u všech, s kterými se při studiu setkáte. Ve všech případech získáte profesionální podklady a cenný čas, který můžete využít na něco jiného. „

4.   Nezapomínejte na odpočinek

Při úporné snaze podat ve všech směrech co nejlepší výkon nezapomínejte na kvalitní odpočinek. Tempo bude náročné, ale bez relaxu to dlouhodobě nezvládne ani ten nejlepší. Jestli si zajdete na skleničku s přáteli, nebo občas zůstanete déle v posteli, už necháme na vás. Případně využijte možnosti vypracování bakalářské práce, nebo i dalších prací. Ušetříte váš cenný čas. 

Previous post Otevřený dopis ministra vnitra Tomiu Okamurovi
Next post Do třetice všeho dobrého: Nové pracovní oblečení proti teplu a plameni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *