Dá se ukradnout nemovitost?

Že se v Čechách krade, to víme všichni už dávno. Krade se všechno od zubní pasty přes hřebíky až po auta. Věděli jste ale, že se kradou i nemovitosti? A nemyslím tím teď žádné domečky na kolečkách ani maringotky. Zkrátka si představte, že si prostě žijete a najednou vám do bytu přijde nějaký cizí člověk a tvrdí, že je jeho – koupil si ho nedávno. 

Ano může to být váš opilý soused, ale také to může být krádež.

Možná si říkáte, že to není možné, stejně jako já, když jsem se o tom poprvé doslechla. Byt nebo dům je obvykle to nejcennější co máme (peněžně – mimo děti, rodinu – věci, které si nekoupíte, jejich cena se nedá vyčíslit…) a prý že o to mohu přijít? ANO, bohužel je to tak!

Jak takovou nemovitost ukrást?

Ne, nechci, aby se z vás stali zločinci, jen vám chci ukázat, jak to může být jednoduché.

Vyhlídnu si nějakou zajímavou nemovitost v atraktivní lokalitě, která by šla dobře a hlavně co nejrychleji zpeněžit. Třeba chatu, pozemek nebo nějaký dům, a hned nemovitost nafotím – fotky se mi budou později hodit. Z katastru si zjistím informace o majiteli. Jde to snadno a anonymně přes internet, kam se může podívat každý (více o tom zde a zde). A protože jsem zločinec, není pro mě problém někde sehnat falešnou občanku na majitele nemovitosti nebo plnou moc.

Teď už jde všechno velmi jednoduše. Nabídnu nemovitost na internetu k prodeji – samozřejmě bez realitky (nechci, aby o tom vědělo více lidí než je nezbytně nutné). A taky nechci, aby se to kvůli nějakým čmuchalům zvrtlo.

Nízká cena upoutá pozornost a za pár dní mám kupce, se kterým zajdu na prohlídku a domluvíme se. Klidně mu nabídku i nějakou slevu, když bude jednání rychlé. Podepíšeme smlouvu a peníze uložíme do úschovy k notáři. Následně jdeme se všemi podklady a falešnými dokumenty na katastr. A je to.

Možná si říkáte, že to přeci katastrem neprojde. Avšak i s tímhle si šikovný jedinec dokáže poradit. Vynalézavost a způsoby jsou čím dál nevybíravější. Díky dokonalému falzifikátu plné moci s úředním ověřením je přepsán vlastník nemovitosti. A celý podvod je prakticky neodhalitelný i díky tomu, že kupní smlouva byla sepsána notářem.

Na poště si zařídí přesměrování pošty. Stojí to 100 Kč a nepotřebujete na to nic jiného, než občanku. Takže se o podané žádosti ani nedozvíte. Nemovitost je zapsána na nového majitele po uplynutí 20denní lhůty a zločinec tím získal peníze z úschovny a zmizel.

Zdá se vám to neuvěřitelné? V loňském roce bylo tímto způsobem ukradeno několik desítek nemovitostí. 

Jste teprve ve fázi, kdy se chystáte nemovitost koupit a chcete si vyhnout případným problémům? Kupte si byt či dům přes ověřený realitní portál Eurobydlení.

Jak se něčemu takovému můžeme bránit?

Jednoduše. Zajdu na katastr nemovitostí a objednám si službu „Sledování změn“. Katastr mě bude pomocí SMS nebo e-mailu informovat o všech změnách u mých nemovitostí. Udělají vám to na počkání, stojí to 200 Kč a ohlídá vám to až 20 vašich nemovitostí – navždy. Dnes si toto můžete sjednat i přes internetovou aplikaci katastru.

Myslím si, že se vyplatí dát 200 Kč a mít svůj majetek už navždy pod kontrolou. Je to zanedbatelná částka oproti hodnotě vaší nemovitosti.

Dříve katastr také doporučoval kontrolovat svůj stav nemovitostí denně na stránkách katastrálního úřadu.

Dále platí, že zloděj si raději vybere nemovitost, která je nezabezpečená a tu, kterou je tak nejjednodušší ukrást.

Nejprve jsem o tomto také nevěděla, ale dnes už mám své nemovitosti pod kontrolou a zase můžu o něco klidněji spát.

Věděli jste o tom, jak je jednoduché je ukrást nemovitost?

Previous post Efektivita: Stlačený vzduch pro proudové mlýny
Next post Imunita na druhou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *