Kůže je největší orgán lidského těla, zajišťuje kontakt mezi tělem a vnějším prostředím a její celistvost musí zůstat neporušena. Jakmile totiž dojde k narušení integrity (v důsledku úrazu, nehody, operace), může do těla pronikat infekce. Proto při vzniku rány okamžite začíná hojivý proces, který má za úkol co nejrychleji ránu zacelit.

Rána se začne zatahovat a začnou se tvořit čerstvé buňky i jemné cévky a vlákna, které vytvoří nové vrstvy kůže. Tato kůže dostala označení podle svého vzhledu – zrnitá tkáň. Rychlost této obnovy ovlivňuje zejména velikost rány, nečistoty a nečisté okraje rány nebo infekce. Nezapomínejme, že hojení jizev je velmi individuální – záleží také na vlastní schopnosti těla regenerovat, na stravě bohaté na vitaminy a bílkovíny nebo také na dostatečené hydrataci a péči o jizvu.

Jizvy můžeme rozdělit na tyto druhy:

Hypertrofické – kdy se produkce vaziva při procesu hojení nezastaví a nad jizvou vzniká plastický útvar.
Keloidní – kdy kolagenová vlákna vytvářejí zbytnělou tkáň, ktrá může cípovitě vybíhat do okolí rány.
Hypotrofická – jizva je níže než okolní kůže a vzniká tak jistá prohluběň.

Špatně zahojená jizva může, kromě estetického diskomfortu, přinášet i funkční potíže při pohybu. Zejména v oblasti kloubů je kůže při ohýbání velice napínána a namáhána, což může způsobit i značnou bolest. Dále dochází i přerušení nervových zakončení – může se objevit zvýšená citlivost na dotek v okolí jizvy nebo naopak jistý stupeň znecitlivění. Tento stav je individuální a návrat k původní citlivosti pokožky není zaručen.

Jak tedy o jizvu pečovat?

V prvních dnech udržujeme jizvu pouze v suchu a čistotě, nevystavujeme se slunečním paprskům, dbáme pokynů lékaře. Po vyndání stehů nebo po sloupnutí prvního strupu (pozor – rozhodně mu nepomáháme!) můžeme začít s léčbou samotné jizvy a jejího okolí. Nejčastěji se doporučuje tzv. konzervativní léčba. Jedná se o:

Tlaková masáž – tlak, kterým působíme na jizvu vytlačuje krev a přivádí zpět novou, okysličenou krev, ketrá podporuje hojení. Zbytnělá kůže měkne a stává se poddajnou a pružnou. Tlakovou masáž provádíme tak, že jizvu postupně stlačujeme prsty (po jizvě nepřejíždíme, ale pouze bodově stlačujeme). Na jeden bod tlačíme cca po dobu 30ti sekund, provádíme asi 10 minut a co nejčastěji, minimálně 2x denně.

Kortikosteroidy – lze aplikovat jehlou přímo do zbytnělého vaziva při jeho nadměrné produkci.

Laser – pro ošetření keloidních jizev je nejlepší použít laser. Pro dosažení žádaného efektu nejsou vhodné domácí lasery, ale je potřeba využít profesionálního přístroje v dermatologických centrech.

Silikonové kompresní náplasti – jsou obdobou tlakové masáže. Gel se aplikuje přímo na kůži a je přelepen náplastí. Vytváří tak tlak na jizvu a je možné ho nosit až 20 hodin. Gel také může obsahovat látky podporující hojení.

Zhojení jizev je dlouhodobý proces. Obecně se mluví o jednom roku. Jizvy po popáleninách a většího rozsahu se hojí podstatně déle a je nutné konzultovat průběh hojivého procesu s lékařem.

Po nedokonalém zhojení pokožky lze také provést vyhlazení jizvy. Jedná se o odstranění horní vrstvy pokožky, ketrá má nerovný reliéf. Lze použít několik metod, podle stupně závažnosti:

  • Klasický peeeling – krém s obsahem pevných částic, které krouživými pohyby obrousí pokožku
  • Chemický peeling – leptavý roztok, který odtraňuje odumřelé buňky
  • Dermaplaning – zde se použije speciální chirurgický nástroj, který seškrábne horní vrstvu pokožky
  • Dermabraze – toto je již náročný chirurgický zákrok, kdy se pomocí chirurgické frézy odstraní celá vrchní vrstva kůže

K odstranění jizev může také dojít pomocí laseru. Je to šetrná metoda, kdy nevznikají velké otevřené rány. Paprsek zacílí velmi přesně na místo určení a v žádané hloubce pokožky. Je však nutné počítat s tím, že se zákrok bude muste několikrát opakovat.

O všech způsobech léčení jizev si důkladně pohovořte s lékařem. Ten vám navrhne nejvhodnější způsob léčby přímo pro vás a zodpoví všechny vaše dotazy.

Previous post Výdaje na nakládání s komunálními odpady v hlavním městě loni činily hodně přes miliardu korun
Next post Kvalitní tlakový hrnec vám ušetří mnoho času

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *