Klasická kamna jsou zase v kurzu

Ceny energií dnes nejsou zrovna nízké, ba právě naopak. Poměrně nedávno se vyšplhaly do nevídaných výšina a nezdá se, že by snad měl brzy přijít nějaký posun k lepšímu.

Proto také stále více našinců začíná přemýšlet nad alternativními formami vytápění. Teplo produkované elektřinou či plynem stojí majlant.

Levnější topivo

V posledních několika málo měsících se vyrojilo obrovské množství zájemců o klasická krbová kamna. Důvod je samozřejmě pouze jediný – dřevo je levnější než plyn a elektřina, i když také v poslední době o dost podražilo.

Navíc se jedná o zdroj energie, který se těží v našich zeměpisných šířkách. Tudíž zde existuje docela správný předpoklad, že se jeho dodávka jen tak nezastaví.

Kamna však není potřeba krmit pouze klasickými poleny, ale klidně se dají používat i různé alternativy, třeba dřevěné pelety. Ty jsou maximální měrou ekologické, a navíc se dodávají v nepromokavých pytlech. Mohou být tedy uskladněny i na místech, kde nepanuje stoprocentní sucho.

Výhřevnost

Krbová kamna vždy fungovala nejen jako zdroj tepla, ale mohla se pyšnit i svými designovými vlastnostmi. To mohou i dnes, nicméně zájem o ně je skutečně nebývale vysoký. Z toho důvodu si v současné době jen málokdo vybírá kamna podle jejich vizuálních vlastností. Každý bere, co zbude.

Mnohem důležitější než vzhled, je zde ovšem výhřevnost. Pokud je budou mít kamna příliš nízkou, domácnost nevytopí. Když naopak bude vysoká, člověk se po zatopení bude cítit jako v sauně, což je samozřejmě také problém.

Kouřovody

Kamna nejsou ústřední topení a je potřeba se o ně náležitě starat. Vzhledem k tomu, že v nich probíhá spalování, vznikají během tohoto procesu mimo jiné i saze. A ty mohou poměrně snadno zaneřádit kouřovody. Proto je dobré každý kouřovod po nějaké době prohlédnout a těch sazí ho zbavit. Jen tak budou fungovat kamna podle předpokladů.

Previous post Investujte do dluhopisů firmy Uniprospe, zabývající se recyklací odpadu polymeru pyrolýzou
Next post Vyklízení nemovitostí nemusí být noční můrou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *