Pronájem bytu Olomouc – je lepší hledat v centru, nebo na okraji hanácké metropole?

image host

Než podepíšete smlouvu na pronájem bytu v Olomouci, popřemýšlejte, v které její části chcete bydlet. Toto krásné historické město nabízí stále více možností pro dokonalé žití, některé z nich se nachází v centru, jiné spíše na okrajích. Co bude ideální právě pro vás?

Něco málo o historii města

Historická Olomouc má něco přes sto tisíc obyvatel a co se velikosti týče, obsazuje šestou příčku mezi českými městy. Do 17. století byla Olomouc dokonce druhým největším místem českých zemí a hlavním centrem Moravy. Moravský prim pak za vlády Habsburků převzalo Brno (a drží si ho dodnes). Díky tomu, že Olomouc bývala sídlem panovníků a církve, oplývá velkým množstvím architektonických památek. Dodnes na své kráse nic neztratila a některé objekty jsou dokonce pod památkovou ochranou UNESCO. Najdete zde také druhou nejstarší českou univerzitu s osmi fakultami.

Pronájem jako první volba

Ať už se sem z jakéhokoliv důvodu rozhodnete přestěhovat, nebo na území této hanácké metropole pouze měníte svou pozici, bude pronájem rozhodně dobrým řešením. Můžete si vyzkoušet, co vám bude nejlépe vyhovovat a pokud zde budete chtít zůstat trvale, získáte jistotu, kde si do budoucna nějakou nemovitost třeba zakoupit.

1. Blíže centru

Jádro Olomouce je nejstarší a historicky nejcennější oblastí města. Centrum se rozprostírá okolo tzv. olomouckého kopce, který je tvořený třemi menšími vrchy. Vzhledem k tomu, že Haná je jinak zcela rovinatá, je tato oblast poměrně výraznou dominantou. Nabízí všechny příležitosti, které k srdci města patří:

Nákupy a gastronomie

Obě hlavní náměstí a postranní historické uličky jsou lemovány množstvím obchodů, restaurací a kaváren. Jsou oblíbenými místy k setkání, v létě pak s množstvím zahrádek k posezení.

Kultura a společenský život

Na Horním náměstí se odehrává spousta letních i zimních akcí, koncertů a trhů. Nachází se tu i budova Moravského divadla.

Podnikání

Střed města je také prestižním místem pro sídla mnoha firem. A pokud tu nemají stálou adresu, většina schůzek se odehrává právě zde.

Zeleň

Velkým benefitem města Olomouce je spousta zeleně, která bezprostředně přiléhá k centru. Nachází se tu 3 velké sady s výměrou přes 47 hektarů, největší z nich se pak pravidelně mění na výstaviště Flory Olomouc.

Nevýhody?

Jen tak zde nezaparkujete a co se hromadné dopravy týče, díky památkové zóně se přímo do centra nedostanete, musíte vždy kousek pěšky. Někomu také nevyhovuje ruch a vyšší hlučnost. Cena pronájmu bude v centru pravděpodobně o 10-20% vyšší než na okrajových částech.

2. Okrajové části

Olomoucké periferie se neustále rozrůstají. Za poslední dvě desetiletí se mnohé z nich změnily k nepoznání. Jsou neustále modernizovány a zvelebovány, vyrostla zde tři velká nákupní centra s řadou obchodů a služeb; hodně se navýšily i možnosti kvalitní gastronomie.

Sport

Pro vyznavače pohybu bude vnější část Olomouce zajímavá hlavně možnostmi sportovního vyžití. Je tu mnoho hřišť, sportovišť a sportovních hal. Díky tomu, že je Haná rovinatá, je zde velmi oblíbeným sportem cyklistika. Sednete na kolo a cyklostezka vás z kraje města za pár minut vyvede to přírody.

Průmysl a výroba

Výrobní závody nebo větší firmy potřebují hodně místa, nachází se proto mimo střed města. Pokud pro pracujete, budete patrně upřednostňovat bydlení blíže k zaměstnání.

Klid pro rodinný život

Předměstí a okrajové části jsou žádanou lokalitou pro rodiny s dětmi. Je tu klidněji, bezpečněji a samozřejmě více místa pro výstavbu nových domů. Hranice mezi městem a předměstími či vesničkami je nezřetelná a ačkoliv jste obyvateli metropole, žijete jako na venkově.

Najít ideální pronájem může chvíli trvat, město Olomouc má ale rozhodně co nabídnout – ať už se rozhodnete přebývat kdekoliv.

Jak vy si vybíráte lokalitu k bydlení? Napište nám o tom!

Previous post Krásná jako mořská panna: základy letní péče o pleť
Next post Hýčkejte své tělo v tom nejluxusnějším ložním povlečení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *