Pro archivaci se používají pouze odrůdy, jejichž vlastnosti vyniknou až po několika letech (třech, pěti, deseti, ale i dvaceti). Podle zákona se za archivní víno požaduje takové, které se dostane do prodeje až alespoň tři roky po sklizni révy.
U archivního vína je vyžadováno nejen dostatečné procento alkoholu, ale i optimální množství kyseliny siřičité. Archivní víno se skladuje v tmavé místnosti s ideální relativní vlhkostí, kde panuje stálá teplota. Pro červené odrůdy je teplota vhodná okolo 12 stupňů Celsia.
Jak poznat archivní víno?
Prvně je nezbytné zmínit, že láhve vína běžně dostupné v obchodech by se měly spotřebovat do dvou let po lahvování, protože jinak potom ztrácí svou specifickou chuť. Archivovat můžete jen vína, která jsou k danému účelu určena, především pak se jedná o vína s dostatkem kyselin, alkoholu a cukru. Zrají totiž mnohem lépe.
Jaká vína jsou pro archivaci ideální?
Bílá moravská vína vypijte do tří let od lahvování, zatímco těžká vína z prostředí Bordeaux jsou jako stvořená pro archivaci. Zpočátku jsou trpká a hořká, neboť v sobě mají vysoké procento extraktu a tříslovin, ovšem postupem času se chuť zjemní.
Jestliže preferujete bílé odrůdy, sáhněte po Rulandském bílém, šedém nebo Chardonnay. Výběr z červených je také široký a k archivaci se hodí Merlot, Cabernet Sauvignon a Rulandské modré.
Pokud hledáte víno k 50. narozeninám, archivní varianta je rozhodně dobrou volbou. Nabídka je poměrně široká, stačí si jen vybrat. Podívejte se do e-shopu Wineme, kde najdete celou řadu vín. Právě k 50. narozeninám se hodí Chateau Lascombes, Chateau Magdelaine i Kopke 50 Years Old. Vína jsou archivní a v průměru minimálně padesát let stará.
Budete nadmíru spokojení s výběrem. Buďte originální a darujte láhev, která bude mít neustále hodnotu.