Pergoly vévodí zahradám

Stavby zvané pergoly není třeba představovat. Jsou skvělým doplňkem každé zahrady. Málokdo ale tuší, že právě tyto pergoly zdobily bohaté domy a zahrady již ve starověkém Římě. Jejich podoba byla možná trochu odlišná, ale svůj účel splnily. Většinou se jednalo o mramorové či kamenné sloupy, které byly propleteny popínavými rostlinami a slunečnímu svitu bránil baldachýn. Od té doby se zahradní pergoly těší velké oblibě a v dnešní době jsou nedílnou součástí krajinářského designu. Společně s živými ploty byly použity pro plánování zahradních a parkových částí.

Pergola a její realizace

Základem klasické pergoly jsou podpěrné sloupky, které jsou obvykle do 2,5 m vysoké. Dále pak je nutné použít spojovací trámy a materiál pro zastřešení. Pergolu lze umístit v podstatě kdekoliv na zahradě domu. Majitel má možnost takovou pergolu realizovat jako samostatnou stavbu nebo jako stavbu, která se bude opírat o nosnou stěnu domu. Většinou se jedná o přístavbu, kde je vstup možný i z domu a tím se rozšíří obytný prostor. Pergola je tak využita ve všech směrech a na velikosti nezáleží. Oceňovaným doplňkem takových zahradních pergol jsou popínavé vytrvalé rostliny, které doslova promění tuto stavbu v malebnou zelenou galerii, jenž může propojit různé zóny zahrady. Vhodnými rostlinami jsou vinná réva, břečťan, zimolez, popínavé růže a další. Některé realizace zahradních pergol tak mohou spolehlivě nahradit i dřevěný plot v zahradě, který odděloval určitou část pozemku.

Dřevěná nebo hliníková

V současné době se může člověk setkat s opravdu velkým množstvím stavebních materiálů, které slouží nejen jako materiál pro stavbu domu, ale také pro realizaci zahradních pergol, altánků, přístřešků a podobně. Není tedy divu, že se v zahradách objevují nejen dokonale sladěné a stále krásné dřevěné pergoly, ale i moderní hliníkové pergoly, které jsou nenáročné na údržbu. Každý takový zahradní altán má jistě co nabídnout a jejich úloha je víceméně jasná, ochrana před slunečními paprsky a deštěm, ale je to také skvělé místo pro odpočinek nebo rodinnou sešlost.

Previous post Víte, jaká vína jsou vhodná pro archivaci?
Next post Vodní dýmky jsou atraktivní i pro kuřáky cigaret

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *