Jak se chovat šetrněji?

Životní prostředí i přes mnohá zlepšení dostává stále více na frak a mohou za to hlavně lidé. Nechcete-li, aby po naší generaci zbyla jen seschlá koule, a raději byste svým potomkům zanechali planetu plnou zeleně, měli byste začít přemýšlet trochu více ekologicky.

Pokud vás enviromentální témata příliš nezajímají, tak vězte, že ekologické chování rovná se krom jiného i naditější peněženka. Stačí jen vědět, jak na to.

Úsporné vaření

Ať už vaříte na plynu či elektřině, využíváte zákonitě zdroje, které podporují klimatické změny v ČR, neřkuli ve světě. Není však nutné vařit v kamnech na dřevo, klidně si kuchtěte na plynu či elektrice.

Jde to však provést o něco úspornějším způsobem a spotřebovat co nejméně energií. Sice tím nezachráníte deštné pralesy, ale alespoň uděláte své minimum pro zlepšení důsledků změn klimatu.

A jak se tedy vaří úsporně? Třeba za pomocí tlakových hrnců. Tento několik století starý vynález zažívá v posledních letech svou renesanci. S jeho pomocí se totiž dá vařit mnohem rychleji, a tím i za méně peněz.

Moderní papiňáky navíc nejsou nebezpečné ani při sebehorším zacházení, jelikož disponují hned několika bezpečnostními pojistkami, které případnému výbuchu zabrání.

Doprava

Chcete-li snížit množství emisí CO2 v ovzduší, měli byste přestat úplně jezdit autem, případně jeho používání alespoň trochu omezit. Ano, jedná se o docela velkou oběť, ale vyměnit auto třeba za kolo má i svá pozitiva ve formě zlepšení kondice, a tím také celkového zdravotního stavu.

Inspirace

Ekologické chování může mít celou řadu podob a často lze tímto způsobem ušetřit i nějakou tu korunu.

Inspirovat se můžete třeba u soutěže E.ON Energy Globe, která se koná každoročně. V soutěži se pokaždé objeví velká řada zajímavých nápadů, jež nějakým způsobem dokáží pozitivně ovlivnit životní prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close