Kalibry šetří čas i peníze. Kde je koupit?

Existuje mnoho odvětví, ve kterých se hraje na každý milimetr, či dokonce desetinu milimetru. Zejména tam, kde se hotový výrobek skládá z několika součástí, jsou správné rozměry důležité, protože špatný rozměr by mohl znamenat, že díl nebude sedět. Jak se rozměry v praxi kontrolují?

Pokud si myslíte, že se každý rozměr pečlivě měří, jste tak trochu na omylu. Existuje sice celá řada měřidel, jako je posuvné měřítko, hloubkoměr nebo úchylkoměr, avšak práce s nimi je poměrně pomalá. Kdyby se měl přeměřovat každý jednotlivý vyrobený kus, zabralo by to mnoho času. V praxi se proto pro ověřování rozměrů používají kalibry. Jak takový kalibr vypadá, se můžete podívat například zde https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/. Vzhled se však liší podle toho, o jaký typ kalibru se jedná.

Kalibr rozhodně není měřidlo

Kalibry neřadíme mezi měřidla z jednoho prostého důvodu: Nenašli byste na nich žádnou stupnici. Nejsou určené k měření, mají za úkol pouze sdělit, zda rozměr odpovídá, nebo nikoliv. Každý kalibr se vyrábí na jeden daný rozměr, proto se využívají zejména ve velkovýrobě. Vyrábět a pořizovat kalibr na jeden jediný produkt by bylo neekonomické, to vyjde lépe raději obětovat čas a změřit ho klasickým měřidlem.

Ověření rozměru kalibrem je velmi snadné

Kalibr pouze nasadíte na daný výrobek, respektive na měřenou část – měřit lze například délku, otvor, závit atd. Nasazujete dvě strany kalibru – dobrou a zmetkovou. Ta dobrá by měla jít nasadit, zmetková nikoliv. Celý proces kontroly tedy zabere maximálně pár minutek, obvykle ani to ne.

Existují kalibry válečkové, třmenové nebo závitové. Ty závitové se dělí ještě na trny pro vnitřní závity a kroužky pro vnější závity. Prohlédněte si je přímo v e-shopu jednoho z ověřených českých prodejců, společnosti Michovský TOOLS: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/. Tato firma má velmi bohatou nabídku kalibrů, a dokonce nabízí jejich výrobu na míru podle výkresu.

Previous post S dětmi ven i na podzim!
Next post Byty u parku na Žižkově budou k nastěhování už v roce 2022

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *