Lze jídlem posilovat imunitu?

Svou obranyschopnost bychom měli posilovat celoročně, nejen při nástupu respiračních onemocnění. Ale jak na to, abychom nemuseli užívat chemické přípravky nebo doplňky stravy v pilulkách? Odpovědí je zdravá a pestrá strava.

Základem je vyvážená strava

To jak se stravujeme dnes, nás ovlivní i v budoucnosti – dodržujeme-li zásady správné výživy a životosprávy, bude náš organizmus více odolný proti případných onemocněním.
Jídelníček celé rodiny by měl být rozmanitý, s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, nevynechávat bychom neměli ani ryby, luštěniny, zakysané mléčné výrobky, ořechy nebo celozrnné pečivo. Touto skladbou potravy nahradíme nezdravé potraviny, plné éček, solí, tuků a cukrů. Ty je velmi důležité si hlídat, neboť rozkolísaná hladina krevního cukru může vést až k rozvoji cukrovky a tím samozřejmě i k celkovému oslabení imunity. Pokud se nemůžete vzdát sladkostí úplně, nahraďte klasické sladkosti zdravou alternativou – sladkým ovocem, oříškovou směsí nebo kvalitní čokoládou s vysokým obsahem kakaa.

Vitamíny – jasná volba

Nejdůležitější vitamíny pro posílení imunity jsou A, E, C a vitamín B5. Ten najdeme v droždí, v drůbežím, telecím a rybím mase. Vitamín A se nachází především v rybím tuku, v mase, ve žloutcích a v mléčných výrobcích, zatímco vitamín E obsahují rostlinné tuky. Céčko se vyskytuje nejvíce v ovoci, hlavně v citrusech, dále v paprikách, v kiwi, ale např. i v brokolici nebo kapustě. Vitamínová bomba s vysokým obsahem vitamínu C je také zelí.

Nezapomínejme na klouby

Kloubní chrupavka se s věkem opotřebovává. Toto opotřebení lze ale zmírnit užíváním přírodní želatiny (kolagenu) v potravě. Přírodní želatina rostlinného původu se nazývá Agar. Je to potravina bez kalorií, ale s vysokým obsahem minerálů. Získává se z mořských řas náročnou technologií, kterou se však neztrácejí žádné cenné látky.
Agar je bohatý železo, jód a vápník a obsahuje tzv. flucoidan – protizánětlivý prvek, který pomáhá při rakovině prsu.
Kolagen můžeme ve stravě přijímat i živočišného původu. Nejznámnější jsou gumové medvídky, vyráběné z vepřové želatiny, dále různé huspeniny nebo tlačenky.

Pro posílení imunity nejen strava

Nezanedbatelnou stránkou posilovaní obranyschopnosti jsou i další faktory. Zde je jejich přehledný výčet:

  • sportovní aktivita a pohyb
  • pravidelné otužování a návštěva sauny
  • důkladná hygiena (hlavně mytí rukou po příchodu domů, vždy po použití wc, nebo před jídlem)
  • kvalitní a dostatečně dlouhý spánek
  • vhodná relaxace
  • omezení stresu a špatných nálad

To, jak se chováme ke svému tělu, vše, čím ho zatěžujeme a nebo šidíme, si náš organismus dobře pamatuje. Chovejme se proto k němu tak, aby nám tělo co nejdéle dobře sloužilo. Jiné zdraví už mít nebudeme.

Previous post Sezení a evoluční vývoj člověka
Next post Světová premiéra modernizovaného modelu FABIA na autosalonu v Ženevě 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *