Nejkrásnější kuchyňská linka na světě…

O plánování své nové kuchyně jsem psala minule, ale tím to samozřejmě neskončilo. Zbývalo vybrat materiál, barvu a dezén, úchytky, baterii, dřez… Nezapomněla jsem na nic? Ještě pracovní deska. Protože jsem nechtěla, aby mi majitel zvedl nájem, rozhodně jsem netrvala na tom, že linka bude z dřevěného masivu. Dřevotříska a lamino mi úplně stačí.

Každému bych přála domácího, jakého mám já. Sice je poněkud nevyzpytatelný, ale když je to k prospěchu nájemníka, vůbec mi to nevadí. Zavolal – Jedeme vybrat matroš! Za půl hoďky jsem u vás! – a tak jsem práskla s malířským válečem, se štaflí už jsem slezla předtím a utíkala se trochu polidštit.

Dobře vybrat vzor je základ

Byl přesný. Popravdě – trochu mě zaskočil, ale už jsem o tom samozřejmě přemýšlela a hledala, na co můžu narazit, tak snad to dopadne. Za dalších 15 minut jsme už vybírali ve specializované prodejně. 

Kuchyňský kout je umístěn v hlavní obytné místnosti, kde samozřejmě bude ještě další nábytek, budeme tam trávit hodně svého času. Chtěla jsem vzhled příjemného přírodního materiálu a i když to bude lamino, moderní technologie dokážou doslova kouzlit. Taky musí být linka světlá, okno je na opačné straně pokoje a budu ho mít při práci za zády tak, ať si nepřipadám jako v hrobce! A musí se hodit k nábytku, který už mám. No, chodili jsme dost dlouho, porovnávali nejrůznější vzorky  a přemýšleli a kombinovali. Výsledkem nakonec byly dřevotřískové desky s laminátovým povrchem se vzorem světlého březového dřeva. 

Úchytky jsem vybrala jednoduché a elegantně oblé, v barvě staromosaz, tak, aby krásně ladily s dezénem světlé břízy, u těch jsem vůbec neváhala.

O něco složitější byl výběr pracovní desky a taky jsem řešila, jaký materiál použít za linku, do prostoru mezi pracovní plochu a horní skříňky. Zvažovala jsem dokonce barevné panely ze skla s nějakým vzorem, ale zamítla jsem to. Chci interiér v přírodních barvách doplňovat veselými a hravými věcmi a pestré barvy za linkou jako tady, by byly už příliš výrazné samy o sobě . Přemýšleli jsme a shodli se na tom, že za linku dáme stejnou desku, ze které budou skříňky.

Jakou pracovní desku

Pracovní desky se vyrádějí v tak neuvěřitelné variabilitě, že byl opravdu oříšek vybrat tu jednu jedinou. Příliš tmavé dřevo stejně jako šedavé odstíny jsem zavrhla jako první, připadá mi, že šedá pořád vypadá špinavě. Mluvím samozřejmě stále o laminátu,  jiné materiály, jsou sice zajímavé, ale zrovna ten kámen bych nechtěla. U pracovní desky sice nebyl investor proti dřevěné desce z masivu, vím však, že se dřevo docela opotřebovává, pokud se mu nevěnuje skutečně až odborná péče. U laminované desky sice taky hrozí nějaká nebezpečí, ale je výrazně levnější, kdyby ji náhodou bylo třeba časem vyměňovat.

A u pracovní desky nejde v první řadě jen o barevné provedení. Chtěla jsem desku, na kterou můžu postavit hrnec právě sestavený ze sporáku, aniž mi popraská laminátová vrstva, jak se mi to už také stalo.

Konečně jsem vybrala. Splňuje všechny požadavky, včetně tepelné odolnosti, a ladí se vzorem břízy na skříňkách. Vítězem se stala pracovní deska s dezénem světleoranžově okrového pískovce. Žádnou jinou si už neumím představit.

Úspěšný výsledek?

A jak to celé dopadlo? Ještě nemám baterii ani dřez, ale to už je to nejmenší, anebo jsem si to alespoň mysela! Tomu, jak jsem vybírala mezi asi tisícem dřezů a kohoutky jsem viděla už i ve snu, se budu věnovat v dalším článku.

Pak jsem se ještě týden naháněla s řemeslníkem, pod jehož rukama měla moje nová kuchyň spatřit světlo světa. Zůstalo u mailové konverzace, takže jsem se modlila, aby můj plánek pochopil správně. Současně jsem byla i mimo město, nemohla jsem ho tudíž odchytit osobně.

Bylo třeba vybrat ještě dřez, aby bylo jasné, jak velký otvor bude třeba v pracovní desce, plus dřezovou baterii. Na výsledek si tedy ještě počkám. Mezitím ale už můžu vybírat vybavení, tak třeba na https://diten.cz/.

Previous post Dobrodružství s kuchyňskou baterií
Next post Jak jsem zařizovala kuchyni. Dvakrát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *