Tuky a jejich význam pro lidský organismus

Pár slov na úvod…

Když se řekne „bez tuku“, obyčejně se tím myslí „zdravé“.

Je sice pravda, že se tato asociace v mnohých případech obhájí, v širší perspektivě je ale takové zevšeobecnění nebezpečně plytké. Běžný spotřebitel je denně masírován reklamními slogany, které daly slovu tuk pejorativní charakter. Obsah tuku se stal jakousi stupnicí zdravosti výrobků. Když reklama říká „snížili jsme obsah tuku o 15%..“, automaticky to evokuje představu, že propagovaný produkt je v nové generaci o 15% zdravější.

Tato marketingová propaganda vytvořila mýtus škodlivosti, tam ale její edukativní funkce skončila. Při honbě za nezaslouženým ziskem jaksi zapomněla dodat druhou půlku pravdy, tedy že slovo „tuk“ je jenom souhrnné označení širokého spektra mastných kyselin s rozličnými, nezřídka úplně protichůdnými vlastnostmi.

Je nesporným faktem, že tuky představují naprosto nezbytnou součást naší výživy. Není proto možné házet je všechny do jednoho pytle. Mělo by být v zájmu všech lidí zbavit se neopodstatněné představy strašáka, který číhá v potravě a způsobuje obezitu, kardiovaskulární choroby a rakovinu. Tato skutečnost má kořeny v nedostatečné informovanosti a bývá šikovně zneužívána výrobci potravin, kteří pak nabízejí hydrogenované margaríny a další pseudo-tuky jako to pravé pro lidské zdraví. Všechny tuky ale nikdy nebyly a ani nemohou být příčinou chorob. Pravým viníkem je nadměrná konzumace tuků živočišného původu a destruktivní zpracování většiny tuků na našem talíři.

Mastné kyseliny a jejich působení na lidský organismus

Definovat přesně vymezené pole působnosti mastných kyselin je prakticky nemožné, protože se přímo nebo nepřímo podílejí na většině procesů, které v živém organismu probíhají. Běžně je zvykem připomínat význam tuků pro lidské zdraví pouze v souvislosti s ochranou tělesných orgánů před nárazy, schopností vytvářet tepelnou izolaci a s vitamíny, které jsou v tucích rozpustné (A,D,E,K..). Vezmeme-li v úvahu kvalitu tuků, které se v jídelníčku průměrného civilizovaného člověka nacházejí, je to při troše nadsázky zcela dostatečný výklad.

Previous post Jakou podlahu zvolit do kuchyně
Next post Jaký radiátor zvolit do koupelny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *