Celulitida tu byla vždy, je a bude. Nebo nebude?

Celulitida tu je od nepaměti, jen nyní, v dnešní moderní době se objevila v hledáčku všech časopisů, celebrit i reklam a tím si z ní ženy dělají větší starosti. Ano, první stupně celilitidy jsou nepříjemný kosmetický problém, kdy nám může po zhlédnutí se v zrcadle, klesnout seběvědomí tak nízko, že raději nevycházíme v šortkách a v plavkách. Až později může celulitida také přerůst i ve zdravotní problém – u velmi obézních lidí můžou nastat poruchy krevního oběhu, ale to spíše v důsledku silné vrstvy podkožního tuku.

Celulitida je pojem používaný k popisu kůže s dolíčky způsobené tukovými zásobami, které jsou těsně pod povrchem kůže. Nejčastěji se objevuje na kůži v oblasti břicha, dolních končetin a pánve. Začíná k tomu obvykle docházet po pubertě, kdy je již tělo plně vyvinuté a elasticita kůže pomaličku ochabuje. Celulitida je také známá jako syndrom pomerančové kůže.

Celulitida je klasifikována pomocí tří stupňů. Stupeň 1 – zde nejsou vidět žádné klinické příznaky, ale mikroskopické zkoumání buněk zjistí základní anatomické změny. Stupeň 2 – lze prokázat tzv. štípacím testem – mezi dva prsty sevřeme část kůže. Bledost (těstovitost) a anatomické změny se nám již projeví lehkou nerovností a dolíčky v kůži. Stále ji však potvrdí pouze mikroskopické zkoumání buněk. Stupeň 3 – má viditelné nerovnosti na kůži (jako pomerančová kůra). Celulitida se vyskytuje u mužů i u žen, ale  je mnohem častější u žen, protože ty mají geneticky dány jiné druhy pojivových tkání a elasticitu kůže (k vůli těhotenství a porodu).

Jaké jsou příčiny celulitidy?

* Hormonální faktory – hormony mohou hrát důležitou roli v rozvoji celulitidy. Estrogen, inzulin, noradrenalin, hormony štítné žlázy a prolaktinu jsou součástí tvorby celulitidy.

*Dědičné předpoklady  –  některé geny se mohou podílet na individuální charakteristiku tvorby celulitidy, jako je pohlaví, rasa, pomalý metabolismus, distribuci podkožního tuku a nedostatečnosti oběhového systému.

* Dieta – lidé, kteří jedí příliš mnoho tuků, cukrů nebo solí a příliš málo vlákniny mají pravděpodobně větší výskyt celulitidy.

* Faktory životního stylu – celulitida může více převládat u kuřáků, u lidí, kteří nesportují nebo sedí či stojí dlouhou dobu v jedné poloze.

* Oblečení – spodní prádlo s příliš pevnou gumou v pase nebo v nohavičkách omezují průtok krve.

Previous post Jaro se blíží – je čas nastartovat organizmus!
Next post Mastné kyseliny mají ale na celkové zdraví organismu mnohem šírší spektrum působení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *