Jak se zrodil konektor lightning pro iPhone?

Apple se nebojí inovací a představování technologií, které jsou na trhu doposud nevídané. Kdysi odvážně přišel s naprosto novým konektorem, později se ve prospěch tohoto konektoru zbavil starého dobrého 3,5mm jacku a nyní čekáme na dobu, kdy budou nové iPhony úplně bez konektorů.

Lightning pro iPhone byl poprvé představen u iPhonu 5 v září 2012. Nahradil 30pinový konektor, který se používal pro nabíjení na všech předchozích iPhonech a iPodech. Tehdy však ještě existoval po boku 3,5mm jacku.

Průmysl se musel přizpůsobit přes noc

Jak zřejmě víte, Apple své novinky neoznamuje s velkým předstihem. Sem tam uniknou nějaké informace a nepotvrzené domněnky, ale pravdu se dozvíme vždy až na jejich oficiálním keynote, kde představují produkty. O několik týdnů později pak jde novinka do prodeje, tudíž prodejci nemají příliš času se přizpůsobit.

Stejně tomu bylo i v roce 2012. Výrobci příslušenství museli velmi rychle přijít s novými dokovacími stanicemi a kabely s konektorem lightning. Společnost Apple chtěla tento přechod usnadnit, proto tehdy vydala i adaptér, který umožňoval stále používat 30kolíkové zařízení.

Poslední 30pinový konektor zmizel v roce 2014

Změna se však neudála úplně ze dne na den. Poslední Apple zařízení využívající 30pinový konektor zmizelo v září 2014 s odchodem iPodu Classic. Dnes už si na původní velký konektor téměř nikdo nevzpomene. Lightning považujeme za standard a příslušenství s ním je široce dostupné. Lightning kabel lze koupit nejen přímo od společnosti Apple, ale i od dalších výrobců. Už dávno také neslouží pouze pro nabíjení, v současnosti přes něj připojujeme taktéž sluchátka.

A doba pokračuje. Mnozí se domnívají, že stejně jako zanikl 30pinový konektor brzy zanikne i lightning. Co ho nahradí? Nic. iPhony by mohly být zcela bez konektoru. Nabíjení i připojení sluchátek lze totiž řešit bezdrátově.

Previous post Kompresory v průmyslu – jak vám pomohou při výrobě?
Next post S vhodnými náplastmi může být kojení příjemnější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *