Vánoční večírky jsou dlouho očekávanou událostí, při které zapomínáme na pracovní stres a své kolegy a nadřízené vidíme i jako lidi a ne jen jako přísné a nervózní šéfy. Jenže na takové akci se mohou přihodit věci, které nám mohou způsobit v práci potíže. Forma večírků je různá a alkohol způsobí, že se nejen více uvolníme, ale také přestaneme mít ostych říci něco peprného svému neoblíbenému šéfovi nebo kolegovi. To je jedna stránka věci, druhá je ta, že na firemních vánočních večírcích roste nevěra jako houby po dešti.
Začněme oblečením
Závisí na tom, kde se večírek koná. Pokud si jdete zahrát bowling nebo se setkáváte ve sklípku, postačí vám rifle, tričko a tenisky. No pokud jdete na neformální večeři, namísto riflí si oblečte klasické kalhoty nebo sukni, tričko vyměňte za halenku nebo pulovr, obujte si kozačky. Pokud jste se rozhodli pro návštěvu divadla nebo luxusní restaurace, oblečte si společenské šaty, lodičky a klasický kabát. Co se týče líčení, platí, že na párty se můžete odvázat a namalovat se i výrazněji.
Jsme oblečeni a nalíčení – zábava může začít
Mnozí však podcení chování na párty a to je pak hotová katastrofa. Obecně platí, že zatímco u oblečení a líčení si můžete dovolit i určitý úlet, v chování se kroťte a držte raději při zemi. Taktéž se necpěte vším, co se objeví na stole, a zejména to nepřehánějte s alkoholem. Není nic horšího než opilí, hulákající a vrávorající spoluzaměstnanci. Rovněž se v podroušeném stavu nevrhejte na šéfa a nežádejte ho o tykání. Nezapomínejte na tyto dobré rady, abyste po večírku se nemuseli stydět, případně se celí rudí ptát kolegů, co jste na párty dělali. Vždyť přece na večírku se máte příjemně pobavit, promluvit si o jiných než pracovních věcech a odpočinout si od běžné rutiny.
Firemní vánoční večírky jsou jedním z projevů firemní kultury
Důležité je jen jedno – aby si zástupci firmy uvědomovali, zda forma večírku buduje jejich požadovanou firemní kulturu. Některé večírky jsou velmi oficiální, velkolepé s kulturním programem a šéfové si na nich udržují od podřízených výrazný odstup. Menší kolektivy to mohou naopak s uvolněním atmosféry přehnat, a to může mít následující den v práci nemilé důsledky.
Pracovat přísně zakázáno
Neformální večírky by měly být v první řadě příjemnou akcí. Některé firmy zvou i své dodavatele a klienty, jiné si večírek udělají jen samy pro sebe. Motiv je zřejmý. Poděkovat svému kolektivu za práci během celého roku, zažít si příjemné posezení, navázat osobnější vztahy. To, jaký vánoční večírek bude a co je na něm dovoleno a co ne, závisí na množství faktorů, v první řadě však od firemní kultury, té které společnosti. V dynamických týmech se skutečně večírek může stát nezapomenutelným zážitkem a podřízení s velkou radostí odvážejí domů svého šéfa v dost nepoužitelném stavu. Po všech takových zážitcích přijde zásadní otázka – jak se to projeví na mém vnímání kolegy zítra v práci?
Život jde dál! Šéf přijde do práce nadále „šéfuje“ bez ztráty autority
V některém případě může manažer ztratit svou autoritu. Neexistuje „správné“ řešení, chování korigují naše osobní hodnoty a hodnoty firmy. Vánoční posezení by nás však určitě nemělo stresovat, ale měli bychom si užít příjemnou, uvolněnější atmosféru, která dokáže pracovní prostředí výrazně pozitivně ovlivnit. Pro vnímavého pozorovatele však večírky přinášejí jednu výraznou výhodu – může se na nich velmi mnoho dozvědět i z jiného úhlu pohledu než běžně v kanceláři.
Na co si musí dávat pozor na vánočním večírku vedoucí pracovníci?
Vánoční večírek je společenská událost, ale stále je to firemní akce. Proto je důležité, abychom během ní vnímali své pracovní role a pozici. Znamená to, že se bavíme uvolněně, méně formálně, osobněji, ale stále respektujeme pracovní vztahy. Pokud jsem nadřízený, chovám se tak, abych byl pozitivním vzorem i po vánočním večírku. V první řadě kontrolujte míru alkoholu, potom způsob, jak mluvíte o druhých, nikdy nepřijímejte nějaké rozhodnutí přímo na večírku a už vůbec nežádejte od druhých stanoviska ke svému tématu.
A na co by si měli dát velký pozor podřízení zaměstnanci?
Jak by se měl chovat šéf, tak by se měli chovat i jeho podřízení. Není fér, pokud během příjemného firemního večera padají témata typu „kdy mi konečně zvýšíš plat“ nebo „to poslední rozhodnutí mi ublížilo“. Naopak, mnozí šéfové využívají tyto příležitosti k získávání informací o tom, co se děje ve firmě. Proto nezaškodí mít připravené téma, které v případě zájmu můžete pojmenovat a zúročit.
Co můžete získat
Vánoční večírky dávají prostor lépe se poznat jako lidé, nejen kolegové. Hlavně ve velkých firmách není běžné setkat se s vyšším managementem. Na večírku je máte přímo před sebou. To je příležitost k představení se, případně jejich zaujetí pro své téma. Platí však pravidlo – stručně, zajímavě a s empatií. Pokud se nám podaří vzbudit jejich zájem, detaily si nechte na pracovní setkání. Navíc máme příležitost poznat i kolegy, jež přehlížíme. Mohou nás překvapit svými zájmy a životními zkušenostmi. Naše práce se později může stát mnohem příjemnější či efektivnější, pokud najdeme jejich skrytý potenciál.
Toto určitě nedělejte
- nepijte alkohol v takovém množství, aby vám stoupl do hlavy
- neotvírejte citlivé nepříjemné témata
- nepomlouvejte kolegy a nadřízené
- neoblečte se příliš vyzývavě a neflirtujte se svými protějšky
- nepřekračujte při komunikaci intimní zónu
- nežádejte šéfa o finanční a jiné benefity
- neřešte složité strategické otázky
- nebojte se navazovat kontakty
- netvařte se nepřístupně