Místo hysterického řinčení budíku lahodné aroma silné kávy. To je probuzení, o kterém spousta lidí přímo prahne. Představuje pro ně totiž předzvěst mimořádně vydařeného dne.
Pravděpodobně prvními lidmi, kteří vůni tohoto výjimečného nápoje podlehli, zřejmě byli muslimové na Středím východě. Kávová zrna zprvu žvýkali pro povzbuzení duševní činnosti a na zahnání spánku. Brzy na to zjistili, že z nakyslých zrníček je možné připravit nápoj, který vzpruží mysl i smysly. Byl to právě Střední východ, kde také vznikly první kavárny, byť tenkrát se jednalo primárně o místa, kde se kvůli požitku z kávy scházeli výhradně muži.
Káva v Evropě
Do Evropy kávu jako první přivezli Benátčané. To zpočátku vyvolalo vlnu nevole, neboť kávě se v té době přisuzovala mužská neplodnost. Přitom v té době (v roce 1686) byla Francoisem Procopem v Paříži otevřena první kavárna. Už v té době měla mramorové stolky a stěny zdobené zrcadly. Velkou novinkou se na přelomu 19. a 20 století stala rozpustná káva. Té největší slávy se ale dočkala až po první světové válce ve vojenských podmínkách.
Rozpustná? Kdepak, čerstvá Arabica!
Dnes je ale rozpustná káva spíše kávou druhé kategorie, která má své místo v kancelářských kuchyňkách. A i v těch se nároky na kávu zvyšují, a rychlovarnou konvici nahrazují kávovary, ať již kapslové, nebo přímo ty, které kávu připravují z kvalitní Arabicy. Ta je totiž, obzvláště čerstvě upražená, považována za nejkvalitnější kávu vůbec.
Kam pro dobrou kávu?
Pro Arabicu ale nechoďte do supermarketu, nýbrž do pražírny. Čerstvá káva v akci je například doménou pražírny Káva Monro, která se specializuje na online prodej těch nejlepších Arabic z celého světa. A pokud vám nějaká zachutná, máte možnost si ji předplatit. A pak vám v pravidelných intervalech bude chodit přímo domů či do kanceláře. Pro notorické zapomnětlivce je předplatné káva jakousi pojistkou, že jim jejich oblíbený nápoj nikdy nedojde.